Rīgā notiks starptautiska konference par cilvēka pamattiesībām uz dzīvību un sirdsapziņas brīvību

Rīgā notiks starptautiska konference par cilvēka pamattiesībām uz dzīvību un sirdsapziņas brīvību

raksts no katolis.lv

19.septembris, 2016, 11:53

No 21. līdz 23. oktobrim Rīgā notiks starptautiskā “Pro Life” konference, ko organizē kustība “Par Dzīvību” sadarbībā ar starptautisko katolisko dzīvības aizstāvības organizāciju “Human Life International”, kā arī starptautisko ekumenisko iniciatīvu “40 Dienas Dzīvībai”. Konferences nosaukums ir “Cilvēka pamattiesības uz dzīvību un sirdsapziņas brīvību”. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja ne tikai atkal gūt plašākas zināšanas par jautājumiem, kas saistīti ar cilvēka dzīvību, bet arī iepazīt dzīvības aizstāvju aktivitātes Austrumeiropā. Konference plānota akcijas „40 Dienas Dzīvībai” ietvaros, kas šogad notiks no 28. septembra līdz 6. novembrim.

Kā pastāstīja kustības “Par Dzīvību” vadītāja Dzintra Bušmane, lektori un viesi ieradīsies 21. oktobra pēcpusdienā, kad vispirms notiks vietējo un ārvalstu organizāciju, kas aizstāv cilvēka dzīvību, līderu tikšanās. To ievadīs Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča uzruna. Savukārt uz konferenci, kas Rīgas domes telpās notiks sestdien, 22. oktobrī, no pl. 8.30 līdz 18, aicināts ikviens interesents.

Konferenci pl. 8.30 atklās kardināls Jānis Pujats. Dienas laikā klātesošos uzrunās seši ārvalstu un divi pašmāju lektori. Vispirms uzstāsies “Human Life International” starptautiskās koordinēšanas direktors Jozefs Mīnejs (Joseph Meaney), kas ir viens no pasaules vadošajiem bioētikas ekspertiem. Viņš stāstīs par veselības aprūpes darbinieku tiesībām dzīvot un strādāt saskaņā ar sirdsapziņu. Pēc tam sekos starptautiskās kampaņas “40 Dienas Dzīvībai” starptautiskās kampaņas vadītāja Roberta Kolkuhouna (Robert Colquhoun) referāts “Par abortu apturēšanu vietējās kopienās”. Pēc viņa sacītā, aborts ir galvenais nāves cēlonis pasaulē, kas nonāvē vairāk cilvēku nekā sirds un asinsvadu slimības, AIDS, bads vai vēzis. Uzrunā R. Kolkuhouns meklēs atbildes uz vairākiem jautājumiem: kā sievietēm nevēlamas grūtniecības gadījumā palīdzēt izvēlēties dzīvību;  kā palīdzēt sievietēm un vīriešiem, kas cieš no aborta sekām; kā veicināt dzīvības kultūru skolās un augstskolās; kā Dievs izmanto vienkāršus cilvēkus, lai mainītu cilvēku sirdis, prātus, izglābtu dzīvību un pārveidotu sabiedrību.

Pēc īsa pārtraukuma klātesošos uzrunās Vidzemes reģionālās slimnīcas Ginekoloģijas un dzemdību nodaļas vadītājs Gints Lapiņš. 2010. gadā Latviju pāršalca ziņa, ka pieci Vidzemes slimnīcas ginekologi, kuru vidū bija arī G. Lapiņš un viņa sieva Silvija, atteicās turpmāk veikt abortus. Kopš tā laika ārsts bieži tiek aicināts stāstīt par veikto izvēli un pamatot to. Šajā konferencē viņa referāta tēma ir “Tiesības uz dzīvību”.

Kampaņas “40 Dienas Dzīvībai” valdes priekšsēdētājs, jurists un astoņu bērnu tēvs Mets Britons (Matt Britton) stāstīs par viņa vadītās kampaņas darbību dažādās valstīs. Savukārt organizācijas “Human Life Internation” reģionālais vadītājs Eiropā Joannes Buhers (Joannes Bucher) stāstīs par lūgšanas un konsultāciju nozīmi, lai veicinātu sabiedrībā dzīvības kultūras attīstību. Viņš ir Zalcburgas „Dzīvības centra” vadītājs, tāpēc uzrunā balstīsies uz savu pieredzi, kas gūta šai kalpošanā.

Laikā no pl. 12.45 līdz 14.30 konferences apmeklētājiem ir paredzēts pusdienu pārtraukums, kura laikā notiks preses konference.

Pēc pusdienu pārtraukuma konferences darbs atsāksies ar priestera Aivara Līča uzrunu. A. Līcis ir kustības “Par Dzīvību” kapelāns. Viņa referāta temats ir: “Nāves kultūras ietekme uz Latvijas demogrāfiju”. Prietera A. Līča referātam sekos vēl viena priestera uzruna. Francis de Roza no ASV priestera kalpojumā ir jau 19 gadus un dzīvības aizstāvības jomā darbojas kopš 1985. gada. Viņš stāstīs par to, ka dzīvības aizstāvība saistīta ne tikai ar vēl nedzimušajiem, bet arī tiem, kas atrodas uz nāves sliekšņa. Ne tikai aborts, bet arī eitanāzija ir nāves kultūras zīmes. Šīs mūsdienu realitātes viņš skatīs piektā un sestā baušļa, kā arī visas Baznīcas mācības kontekstā.

Pēdējā konferences runātāja būs Eva Kovalevska no Polijas. Viņa ir “Human Life International” pārstāve Polijā, kā arī svētceļojuma “No okeāna līdz okeānam” viena no organizētājām. E. Kovalevska stāstīs par dzīvības aizstāvības pieredzi Polijā un Centrāleiropā. Pasākuma noslēgumā paredzēta arī īsa diskusija.

Dz. Bušmane arī pastāstīja, ka svētdien, 23. oktobrī, pl. 8 visi konferences dalībnieki un apmeklētāji ir aicināti uz Svēto Misi Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē, kuru celebrēs Z. Stankevičs.

Tiem, kuri vēlas piedalīties konferencē, ir vēlams iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu: kustibapardzivibu@gmail.com, kā arī zvanot uz tālruni: 29619561. Informācija par konferenci no 30. septembra būs pieejama arī kustības “Par Dzīvību” mājaslapā www.prolife.lv.

Organizācijas pārstāvji aicina atbalstīt konferenci un tās rīkotājus gan ar lūgšanām, gan ar ziedojumiem (Kustība “Par Dzīvību”, Reģ.nr.: LV 50008046561, SEB Banka, konta nr.: LV41UNLA0002043469773).

LRKB IC