ASV katoļticīgie iebilst jaunajai veselības aprūpes sistēmas reformai

Februāra sākumā ASV vairākas vadošās katoļu organizācijas izteica iebildumus saistībā ar tā saukto Obamas veselības aprūpes reformu jeb PPACA (Patient Protection and Affordable Care Act), raksta Apdzīvotības izpētes institūts.
 Direktīvas sākumdaļā pieprasīts visiem privātajiem apdrošināšanas plāniem pilnā apmērā apmaksāt Pārtikas un Medikamentu Administrācijas apstiprinātās dzimstības kontroles izmaksas (tai skaitā, abortu veikšanai paredzētās ierīces un medikamentus, piemēram, IUD “nākamā rīta” tabletes un medikamentu Ella) tāpat kā ķirurģisko sterilizāciju. Apdrošinātājiem aizliegts pieprasīt naudu šo darbību veicējiem. Tas nozīmē, ka ikviens, kuram ir veselības apdrošināšana, piedalīsies šo izmaksu segšanā. Saskaņā ar reformu, veselības polises iegāde ASV būs obligāta.
Paredzētas izmaiņas attieksies arī uz reliģiskās organizācijās (katoļu slimnīcās, katoļu labdarības iestādēs, katoļu universitātēs u.tml., izņemot baznīcās un citos lūgšanu namos) strādājošajiem un studējošiem. Noteikumi veidoti, pamatojoties uz Medicīnas institūta ieteikumiem, ka “sievietes veselības un labklājības veicināšanai” nepieciešami dzimstības kontroles pasākumi.
Vairākas katoļu organizācijas apgalvoja, ka jaunie noteikumi ir tiešs uzbrukums ticības brīvībai. Kardināls Timotijs M.Dolans, Ņujorkas arhibīskaps un ASV Katoļu priesteru sanāksmes prezidents, paziņoja, ka nolikums “attēlo mūsu reliģiskās brīvības izaicinājumu un kompromisu”. Ierobežojumiem iebildušas arī vairākas ebreju apvienības, taču dažādas citas organizācijas – atbalstījušas.
Atbildot uz iebildumiem ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija piedāvājusi izmaiņas, ka dzimstības kontroles medikamentus būs jānodrošina apdrošinātājam, bez tiešas reliģiskās organizācijas iesaistīšanās. ASV Katoliciskā veselības organizācija šo kompromisu pieņēmusi. Tikmēr katoļu priesteru asociācija turpina protestēt noteikumiem, sakot, ka tie joprojām prasa rīkoties pret savu sirdsapaziņu katoļiem, kuri strādā apdrošināšanas jomā.
Saskaņā ar Pāvesta Pāvila VI uzrakstīto un 1968.gada 25.jūlijā Romas Katoļu baznīcas izdoto encikliku Humanae Vitae (Par cilvēka dzīvību) kontracepcija ir aizliegta ar Dieva likumu. Tāpat ārpus likuma ir jebkādas darbības pirms, pēc vai dzimumakta laikā, kas īpaši paredzētas, lai izvairītos no jaunas dzīvības ieņemšanas.
Tikmēr ASV laikraksta New York Times veiktā aptaujā atklāts, ka 98% seksuāli aktīvo katoļticīgo sieviešu vecumā no 15 līdz 44 gadiem ir izmantojušas kādu kontracepcijas metodi. Jaunosveselības aprūpes noteikumus atbalsta 57% katoļticīgo un apmēram tikpat daudz cilvēku, kuri nav katoļticīgi, noskaidrots New York Times un CBS News aptaujā. Reforma ASV sāks darboties no 2014.gada.
 
Tulkoja Daira Sosnare