AAM – biežāk uzdotie jautājumi

1.    Kas ir auglības atpazīšanas metode?
Auglības atpazīšanas metodi (AAM) izmanto tajās ģimenēs, kas izvēlējušās dabīgas laulāto attiecības. Šis dzīvesveids palīdz apzināti, brīvi un prātīgi regulēt intervālus starp bērniņu piedzimšanu. Metode balstā uz sievietes un vīrieša reproduktīvās sistēmas anatomijas un fizioloģijas zināšanām, kas ļauj diezgan precīzi noteikt pāra auglības un neauglības cikliskumu. Abu auglība ir kopējā vērtība, ko nemēģina mākslīgi ietekmēt.
2.    Kāpēc AAM ir pats labākais laulāto attiecībās?
AAM balstās tikai uz sevis novērošanu, kas ļauj sievietes menstruālajā ciklā noteikt auglīgo posmu un iespējamā bērniņa ieņemšanas laiku.
Netiek lietota neviens līdzeklis, kas stimulē vai iznīcina dabīgo auglību. AAM palīdz pārim iemācīties kopējo cieņu, iespēju saprast vienam otru, kā arī attīsta savstarpējo atbildību. Šīs metodes ir vienkāršas kā bērna ieņemšanas plānošanai, tā arī var palielināt intervālu starp ieņemšanu. Ja ģimene plāno bērniņa ieņemšanu, tad AAM ļauj ļoti ātri uzzināt, ka bērniņš ir pieteicies, tādējādi ir iespējam viņu pieņemt ar mīlestību līdz ar pirmām dzīves stundām. Mīlestība bērnam ir vajadzīga arī pirmajās dzīves stundās.
3.    Uz ko balstās AAM?
Zinātniski ir pierādīts, ka visā menstruāciju ciklā laulātais pāris bērnu ieņemt var tikai dažās noteiktās dienās. Sievietes organismā parādās īpašas pazīmes, kuras novērojot ar lielu precizitāti var noteikt auglīgos un neauglīgos periodus.
4.    Kādas pazīmes liecina par auglīgām un neauglīgām dienām?
Katrai sievietei reproduktīvā vecumā var novēro sekojošas auglības pazīmes:
•    dzemdes gļotu izmaiņas
•    dzemdes kakla novietojums un cietība
•    bazālās temperatūras izmaiņas
Dažām sievietēm vēl ir novērojamas papildus, ļoti individuālas pazīmes, kas apstiprina sievietes auglīgumu. Tās ir ovulācijas sāpes, piena dziedzeru piebriedums, garastāvokļa izmaiņas, var mainīties vēdera darbība,
Dzemdes gļotas – tā ir dabīga spermatozoīdu atlases un barības vide. Šīs gļotas veicina spermatozoīdu nonākšanai līdz olšūnai. Gļotas parādās dažas dienas pirms ovulācijas. Spermatozoīds saglabā savu dzīvotspēju 3-5 dienas (dažkārt 7). Pirms ovulācijas periodā gļotām ir jēlas olas baltuma konsistence. Pēc ovulācijas gļotas pazūd. Menstruācijas cikla laikā gļotas droša auglības pazīme.
Dzemdes kakls – auglīgajā periodā estrogēnu iespaidā ne tikai izdala gļotas, bet arī maina savu novietojumu. Auglīgajā periodā tā paceļas, kļūst mīkstāka un atveras. Neauglīgajā periodā tā nolaižas, kļūst cietāka un aizveras.
Bazālā temperatūra – ir īpaši nozīmīga pazīme. Tās palielināšanās liecina par ovulāciju un menstruālā cikla pēdējās fāzes iestāšanos.
5.    Kas ir simto-termālā metode?
Simto-termālā metode ir sievietes organisma izmaiņu pašnovērojumu, pierakstu un interpretācijas sistēma menstruācijas cikla laikā. Metodi izmanto lai:
•    vieglāk būtu ieņemt bērniņu, ja ir pazemināta auglība
•    apzināti palielinātu intervālu starp bērnu ieņemšanas reizēm
•    sevis iepazīšanai, piemēram, ievērojot sakarību starp noskaņojuma izmaiņām menstruācijas cikla laikā
•    veselības profilakse
6.    Vai šī metode ir zināma kā “kalendārā metode”?
Nē. Kalendārā metode, pazīstama arī kā “ritma metode”, izstrādāta 1929. gadā. Metode balstās uz vidējo statistisko novērojumu. Šobrīd šī metode netiek rekomendēts, jo tai ir zema efektivitāte. Tā bija trīsdesmito gadu AAM. Kopš tā laika ir veikti daudz atklājumu.
7.    Vai AAM var lietot, ja sievietei ir neregulāri cikli?
Jā. Simpto-temālā metodes (kā arī Billingsa ovulācijas metodes) efektivitāti neiespaido ciklu regularitāte.
8.    Vai AAM ir nekaitīga veselībai?
Jā, nekaitīga. Turklāt šī metode ne tikai nekaitē veselībai, bet arī vecina saudzēt savu veselību. Sievietes, kas izprot procesus, kas notiek viņas organismā, bieži ļoti agri var pamanīt jebkādas novirzes un doties pie ārsta.
9.    Vai AAM lietošana aizņem daudz laika?
Nē. Sieviete no rīta, uzreiz pēc pamošanās, mēra temperatūru. Šī procedūra ilgst 5 minūtes (ar jaunākajiem elektroniskajiem termometriem pietiek 45 sek.). Vairākas reizes dienā sieviete pievērš uzmanību, kad parādās gļotas vai kā mainās gļotas. No rīta vīrs atzīmē temperatūru novērošanas tabulā, bet sieva vakarā atzīmē gļotu izmaiņas. Kopumā šīs procedūras neilgst vairāk par 10 minūtēm dienā, toties šie pieraksti ļauj laulātajiem katru dienu zināt, kurā cikla fāzē ir sieva un cik liela varbūtība ir ieņemt bērnu.
10.    Cik efektīva ir AAM?
Vairākkārtēji ASV valdības un Pasaules Veselības Fonda pētījumi, apstiprināja, ka dažādas simpto-termālo metožu variācijas ir 99% efektīvas, ja pāris vēlas atlikt bērna ieņemšanu.
11.    Vai AAM var palīdzēt gadījumos, kad pāris nevar ieņemt bērniņu?
Jā. Aptuveni 80% laulāto pāru, kas skaitās neauglīgi, pēc AAM apgūšanas ieņem ilgi gaidīto bērniņu. Dažkārt ir nepieciešams noteikt vislabvēlīgākās bērna ieņemšanas dienas, kurās stāties intīmās attiecībās pēc 2 nedēļu atturības, bet citreiz ir nepieciešams veikt dažas izmaiņas ēšanas paradumos.
12.    Vai AAM ir dabīgas metodes?
“Dabīgas” nozīmē atbilstošs dabīgiem likumiem, kas atzīst tiesības uz dzīvību. AAM balstās uz mūsdienu zinātnes sasniegumiem ekoloģijā, ētikā, fizioloģijā un cilvēka endokrinoloģijā.
13.    Vai barošana ar krūti var ietekmēt atstatumu starp bērnu dzimšanu?
Var, bet tikai tā saucamā ekoloģiskā barošana. Tas nozīmē, ka barošana notiek pēc bērna pieprasījuma gan dienā, gan naktī. Bērnu baro, dzirda un nomierina pie krūts. Bērns nesaņem ne ko, kā tikai mātes pienu, pat ne māneklīti.
14.    Kā AAM iespaido laulātos?
AAM liek ar atbildību un cieņu izturēties pret laulāto. Tas ietver atturēšanos, kas labvēlīgi iespaido mīlestību. Atturēšanās periodi atjauno attiecības un novērš rutīnu, turklāt veicina savstarpēju iepazīšanu un attiecību padziļināšanu intelektuālajā, garīgajā un jūtu sfērā. Laulība kļūst dziļāka un spēcīgāka, kas veicina veiksmīgu bērnu audzināšanas procesu.
15.    Vai tas nozīmē, ka AAM palīdz laulātajiem kļūt labākiem?
Jā, bet ne automātiski. Laulātie reti sāk izmantot AAM, lai uzlabotu attiecības ģimenē. Tomēr sākot dzīvot atbilstoši dabīgam auglības un neauglības ritmam, ļoti drīz viņi atklāj sevi un sāk labāk saprast otru. Laulātie neizvairās viens no otra atturības brīžos. Tieši otrādi, mēģina savādāk izrādīt mīlestību, kas ir māksla laulības dzīvē.
16.    Kur var uzzināt vairāk informācijas par AAM?
Vislabāk iepazīties ar auglības atpazīšanas metodi var apmeklējot individuālās konsultācijas vai sagatavošanu grupās pie mūsu sagatavotiem speciālistiem, kuru koordinātes var atrast www.augliba.lv